90-ті роковини Голодомору 1932-1933 років – страшна сторінка в історії України

Print

Шануючи пам’ять мільйонів співвітчизників, які стали жертвами Голодомору 1932-1933 років в Україні та його наслідків, усіх громадян, які пережили цю страшну трагедію в історії українського народу, усвідомлюючи моральний обов’язок перед минулими та наступними поколіннями українців і визнаючи необхідність відновлення історичної справедливості, утвердження в суспільстві нетерпимості до будь-яких проявів насильства, вшановуємо пам’ять жертв Голодомору.

Відповідно до Закону України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», ухваленого Верховною Радою 28 листопада 2006 року, Голодомор 1932-1933 років в Україні є геноцидом українського народу.

Представляємо свідчення очевидців Голодомору 1932-1933 років, мешканців Миколаївської області, що зберігаються у колекції свідчень у державному архіві (фонд 6146).

Детальніше...

 

До 160-ї річниці Січневого повстання 1863-1864 років

Print

Ганна Іванова
заступник начальника відділу інформації та використання документів
державного архіву Миколаївської області

Польське (або Січневе) повстання 1863-1864 років є однією з визначних подій національно-визвольного руху виступів ХІХ ст. Провідні демократичні сили Польщі, натхнені змінами у Європі, наприкінці 1850-х років активізували свою діяльність. 1861 року вони розділилися згідно зі своїми політичними поглядами на два табори – так званих “білих” та “червоних”. До першого належали переважно представники шляхти, які вважали доцільним пасивний внутрішній спротив російському самодержавству та поступове поновлення Речі Посполитої у межах, які Польща мала до Першого поділу (1772 рік), погоджуючись при цьому на часткову втрату автономії. Натомість другі являли собою більш строкату партію – до “червоних” належали як представники шляхти й інтелігенції, так і міщани й селяни. Вони дотримувалися радикальних поглядів, вважаючи, що єдиним засобом звільнення Польщі може бути збройний виступ. Більшість з них також прагнула відновити кордони Польщі 1772 року, і лише певна частка визнавала право на незалежність Литви та України.

Детальніше...

 

Аптечна справа на Миколаївщині

Print

[sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

На виставці представлено документи фондів «Миколаївська міська управа» (ф. 216), «Канцелярія Миколаївського військового губернатора» (ф. 230), «Канцелярія Миколаївського градоначальника» (ф. 229), «Миколаївський губернський відділ охорони здоров’я» (ф. Р-76), «Миколаївське окружне аптекоуправління» (ф. Р-109), «Аптечне управління виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів» (ф. Р-4264) з відомостями про відкриття та функціонування аптек на території сучасної Миколаївщини.

{gallery}/new_presentation/2021/apteka/1{/gallery}

Read more...
 

Діяльність Миколаївського міського комісаріату продовольства (1919 рік)

Print

[sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

         На виставці представлено документи фонду «Миколаївський міський комітет продовольства» (ф. Р-2235, 7 од. зб.).

Миколаївський міський комісаріат продовольства (комісаріат продовольства Ради робітничих депутатів м. Миколаїв) було створено в березні 1919 року після проголошення у м. Миколаїв радянської влади. Комісаріат відав заготівлею та постачанням продовольства населенню.

У серпні 1919 року Миколаївський міський комісаріат продовольства  припинив існування через вигнання з міста більшовиків військовими підрозділами Добровольчої  армії.

{gallery}/new_presentation/2021/prodkom/1{/gallery}

{gallery}/new_presentation/2021/prodkom/2{/gallery}

 

Діяльність Миколаївського відділення «Торгзін»

Print

[sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

«Торгзін» – спеціальна контора для торгівлі з іноземцями в СРСР, створена влітку 1930 р. при Наркоматі торгівлі. Назва «Торгзін», щт походить від слів «торгівля з іноземцями», була поширена в повсякденному спілкуванні населення, у пресі та офіціальних органах влади 1930-х рр. Контора мала розгалужену мережу магазинів закритого типу, в яких торгували коштовними та дефіцитними товарами. У січні 1931 р. контора була перетворена на Всесоюзне об’єднання для торгівлі з іноземцями «Торгзін» та крайові, республіканські та обласні контори і відділення. В УСРР діяла Всеукраїнська контора «Торгзін» з обласними відділами. Восени 1931 р. «Торгзін» став відкритим для радянських людей, котрі могли придбати товари за ювелірні вироби, золото, золоті монети та валютні іноземні перекази. Під час Голодомору 1932-1933 рр. населення обмінювало у «Торгзіні» коштовності на продукти харчування. У портових містах при «Торгзіні» працювали шипчандлерства для обслуговування моряків – іноземних та радянських, які прибували із закордонного плавання. Скасування карткової системи на хліб та інші продовольчі товари 1935 р. зменшило попит населення на продовольство у магазинах «Торгзіна». У травні 1934 р. РНК СРСР заборонила «Торгзіну» здійснювати всі торгові операції в магазинах з 01 січня 1936 року . Наприкінці 1935 р. призупинився прийом золота від населення в обмін на товари, а з лютого 1936 р. Всесоюзне об’єднання «Торгзін» припинило існування. (Марочко В.І.ТОРГЗІН [Електронний ресурс: http://www.history.org.ua/?termin=Torhzin)])

          Миколаївське відділення (філія) «Торгзін» утворене восени 1930 р. Підпорядковувалось Одеській обласній конторі «Торгзін», з грудня 1931 р. – Всеукраїнській конторі. Ліквідоване 1936 р.

{gallery}/new_presentation/2021/torgizin/1{/gallery}

Read more...
 
More Articles...
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  4 
  •  5 
  •  6 
  •  7 
  •  8 
  •  9 
  •  10 
  •  Next 
  •  End 
  • »


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Пошук