У серпні 1941 р. фашистські війська окупували Миколаївщину. Територія області (у сучасних її межах) була поділена між Німеччиною та Румунією. Документи Державного архіву Миколаївської області яскраво характеризують кривавий "новий порядок", який установили німецько-румунські окупанти на території нашого краю. В миколаївському передмісті Темвод регулярно проводились розстріли мирного населення, на території Миколаївщини німецько-румунські окупанти створили низку ґето, де знищували мирних громадян. У м. Миколаїв було розстріляно, замучено, повішено 80 тис. мирних громадян і військовополонених, а взагалі по області більше 105 тис. чоловік (за даними на 1946 рік).
Одною зі складовою частиною "нового порядку" окупантів було насильницьке вивезення мирного населення Миколаївщини на примусові роботи до Німеччини (як правило, вивозили молодь 1926-1927 року народження), за відмову їхати до Німеччини хлопці та дівчата підлягали ув'язненню, а іноді й розстрілу.
На виставці експонуються документи, що розповідають про тяжку долю наших земляків "остарбайтерів".
Всього по м. Миколаїв було вивезено на примусові роботи до Німеччини 5000 осіб, а по області (без урахування районів, що увійшли до Миколаївської області у 1954 році), за даними Миколаївського облвиконкому на 1 червня 1947 р. - 45507 осіб.
2 квітня 1944 року територія області була звільнена від нацистів. Починаючи з 1945 р. мешканці Миколаївщини почали повертатися на Батьківщину.