До 235-річчя з дня народження О.С.Грейга, адмірала, військового губернатора Миколаєва (1775-1845 рр.)

Print

Олександр Валентинович Серединський,
заступник начальника відділу
інформації та використання документів
Державного архіву Миколаївської області.

Олексій Самуїлович Грейг народився у 1775 р. у м. Кронштадт у родині воєнного моряка – головного командира Кронштадтського порту віце-адмірала Самуїла Карловича Грейга, шотландця за походженням.

23 червня 1785 р. десятирічного Олексія направили на стажування до Англії, де він плавав на суднах британського флоту. До Росії Грейг повернувся 19 травня 1788 р. і відразу був призначений на корабель «Мстислав», який здійснював крейсерства у Фінській затоці. Вже 4 грудня 1788 р. Олексій став капітан-лейтенантом, наступного року знов поїхав до Англії навчатися морській справі. У 1789-1791 рр. здійснив плавання до Китаю та Індії на кораблі Ост-Індської компанії «Латекс», взяв участь в боях з французькими та голландськими суднами.

У 1792 р. Олексій втретє був відряджений до Англії. Він служив волонтером на різних військових кораблях, здійснював плавання у Середземному морі.

У 1796 р. Олексія Грейга призначили на корабель «Ретвизан», який здійснював плавання до берегів Англії в ескадрі П.В.Чичагова. У 1798 р. капітан 2-го рангу О.С.Грейг отримав у своє командування перше судно – великий 66-гарматний корабель «Ретвизан». 1 січня 1799 р. Грейгу присвоїли чин капітана 1-го рангу. У цьому ж році Грейг брав участь у висадці десанту на голландський берег, захопленні фортеці Гельдер та полоненні голландського флоту. За успішні дії молодого командира нагородили першим орденом – Св. Анни 2 ступеня.

У 1803 р. Грейг став капітан-командором і отримув право очолювати загони суден і невеликі ескадри. У 1805 р. нове підвищення – чин контр-адмірала.

У 1806 р. Турція оголосила війну Росії. Грейгу доручили оволодіти островом Тенедос, що був важливим опорним пунктом турок при вході до Дарданел. Грейг виконав доручення 8 березня 1807 р., потім узяв участь у Дарданельській та Афонській битвах. За бойові успіхи у Середземноморській кампанії контр-адмірала О.С.Грейга нагородили орденом св. Анни 1-го ступеня.

У 1812 р. Олексія Грейга призначили до ставки головнокомандуючого Молдавською армією і Чорноморським флотом адмірала П.В.Чичагова. Звідти його відправили з дипломатичним дорученням на острови Мальта та Сіцілія. У 1813 р. Грейг командував флотилією при облозі Данцига, за захоплення котрого Олексію Самуїловичу присвоїли чин віце-адмірала і орден Св. Володимира 2-го ступеня.

2 березня 1816 р. О.С.Грейга призначили головним командиром Чорноморського флоту і портів і військовим губернатором Миколаєва і Севастополя. Він оселився в Миколаєві, де й прожив майже 18 років.

У цей період О.С.Грейг реорганізовував і розвивав кораблебудування, де ввів механізацію багатьох технологічних процесів. Розробляв нові і поліпшував старі проекти кораблів, вперше ввів на Чорному морі парові судна і нові типи парусних суден, покращив артилерію, застосував наукові методи при проектуванні кораблів, економічні методи в керівництві, реорганізував адміністрацію Чорноморського адміралтейського департаменту. Першим кораблем, який був побудований у м. Миколаїв при О.С.Грейгові, став фрегат «Флора». У 1820 р. був збудований перший на Чорному морі пароплав «Везувій». Всього за період з 1816 р. по 1833 р. було споруджено 114 великих і малих воєнних суден.

Адмірал О.С.Грейг займався питаннями поліпшення роботи суконної та парусної фабрик в адміралтейському поселенні Богоявленську. На виробництві застосовувався цілий комплес машин: валяльних, тріпальних, прядильних та ін. Для шиття парусів замість двох номерів парусини стали використовувати чотири, що поліпшило якість продукції для суден різних класів. Адмірал О.С.Грейг встановив технологічні правила шиття парусів: покрою, посадки, облицювання та ін., а також запровадив новий спосіб проби прядива, яке йшло на виробництво парусини. У 1828 р. під керівництвом О.С.Грейга розробили та здійснили заходи з підвищення продуктивності праці в різних майстернях. У 1832 р. для Богоявленської суконної фабрики була придбана нова парова машина в 12 кінських сил.

З 1817 р. по 1827 р. О.С.Грейг щорічно особисто командував ескадрами і крейсирував з ними в Чорному морі. За успішне командування Чорноморським флотом у перший же рік О.С.Грейга нагородили орденом Св. Олександра Невського.

У 1820 р. О.С.Грейг поставив питання про необхідність будівництва в м. Миколаїв морської астрономічної обсерваторії. Вона розпочала свою роботу у 1827 р. За наукову роботу у галузі астрономії і керівництво будівництвом обсерваторії в м. Миколаїв у 1822 р. О.С.Грейга обрали почесним членом Петербурзької Академії Наук.

У 1825 р. О.С.Грейга призначили членом комітету для створення флоту, в роботі якого він брав найактивнішу участь. Олексій Самуїлович був ініціатором розробки парової землечерпальної машини, за допомогою якої був поглиблений фарватер р. Інгул. У 1827 р. за успішне керівництво Чорноморським флотом О.С.Грейга нагородили орденом Св. Володимира 1-го ступеня.

Напередодні нової війни з Туреччиною Олексій Самуїлович прискорив будування суден, терміново підготував флот до бойових дій. У російсько-турецькій війні 1828-1829 рр. О.С.Грейг став першим російським адміралом, який здійснив тісну стратегічну взаємодію армії і флоту. За облогу і підкорення Варни О.С.Грейга нагородили орденом Св. Георгія Побідоносця 2-ступеня.

О.С.Грейг приділяв значну увагу розвитку Миколаєва. При ньому була збудована перша міська пристань і розпочалась морська торгівля. Місто прикрасили нові приміщення, був побудований ринок і торгові ряди, перший у місті кам’яний тротуар, відкриті чоловіче та жіноче училища. Також О.С.Грейг приділяв увагу й роботі з озелення міста.

У 1833 р. О.С.Грейг був призначений членом Державної ради. У Петербурзі він проявив себе як активний державний та громадський діяч, очолив ряд комісій у Державній раді. За пропозицією академіка В.Струве Грейга призначили головою комітету з будівництва Головної астрономічної обсерваторії на Пулковській горі. У 1840 р. М.Мордвинов запропонував обрати Грейга головою вільного економічного товариства.

У 1843 р. О.С.Грейга удостоїли орденом Св. Андрія Первозванного. Останні роки свого життя він жив у власному маєтку під Оранієнбаумом.

18 січня 1845 р. О.С.Грейг помер. Поховано його на Смоленському цвинтарі у Петербурзі.

У 1873 р. у Миколаєві був споруджений пам’ятник адміралу О.С.Грейгу, який був зруйнований у 1922 р.

Публiкацii на сайтi До 235-річчя з дня народження О.С.Грейга, адмірала, військового губернатора Миколаєва (1775-1845 рр.)

 

Пошук