Секуляризація церковного майна та руйнування храмів на Миколаївщині

Print

На виставці представлено документи, котрі свідчать про вилучення радянською владою церковного майна на користь державі, котре відбувалося у кілька етапів: вилучення церковних цінностей 1922 року, зачинення (припинення функціонування) храмів, передача їх будівель для «задоволення культурних потреб» (для розміщення в них, як правило культурно-освітніх організацій та установ) у 1930-1936 рр. та після завершення Другої світової війни (більшість церков відновили діяльнсть під час нацистської окупації області), під час так званих «хрущовських гонінь на релігію» 1958-1964 рр., а також про руйнування будівель Адміралтейського собору  (1936 рік) та Семенівської церкви (1960 рік) у м. Миколаїв.

Перше вилучення церковних цінностей (виробів з коштовних металів та каміння) у храмах Миколаївщини відбулося у квітні-червні 1922 року під приводом надання допомоги голодуючим. Цей період представлений на виставці оригіналами та копіями постанов, розпоряджень, інструкцій вищих та місцевих органів влади щодо проведення кампанії з вилучення цінностей, описами цінностей та актами, укладеними під час їх вилучення, а також звітними документами (доповідями, інформаціями) щодо обставин під час проведення кампанії.

Про зачинення молитовень та передачу їх будівель у 1930-х роках розповідають оригінали та копії постанов ВУЦВК, Одеського облвиконкому (у 1932-1937 рр. більшість населених пунктів сучасної Миколаївщини входила до складу Одеської області), Миколаївської міської Ради та документи, на підставі котрих вони були прийняті (клопотання установ, підприємств та організацій щодо передачі їм будівель і споруд), а також публікації у газетах.

Серед документів післявоєнного періоду: рішення виконкому Миколаївської обласної Ради про вилучення церковних приміщень та інформації про використання колишніх культових споруд, укладені уповноваженим Ради у справах релігій при Раді Міністрів СРСР по Миколаївській області.

До експозиційного плану виставки включено також списки храмів, які діяли у певний час та такі, будівлі котрих використовувались для «культурних потреб».

 

Пошук