ПРО ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ «Іноземні консульства в Миколаєві (1869-1917 рр.)»

Print

27 жовтня 2017 року в державному архіві Миколаївської області відбулось відкриття виставки архівних документів «Іноземні консульства в Миколаєві  (1869-1917 рр.)».

 

Організатори виставки: Миколаївська обласна державна адміністрація, Державний архів Миколаївської області, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин.
У підготовці виставки взяли участь: співробітники держархіву Миколаївської області (д. і. н. Л. Левченко, М. Мельник, Н. Колесник, к. і. н. О. Серединський, О. Савінова, К. Ерфольг) та члени Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин (д. і. н. О. Тригуб, к. і. н. Л. Вовчук). Художнє оформлення виставки: ТОВ «ВЕСТА».
Метою виставки є привернення уваги громадськості та наукових кіл до історії міжнародних зв’язків Миколаївщини, місця та значущості регіону у світі.
З 1-го червня 1862 року миколаївський порт відкрито для заходу іноземних суден, згодом у Миколаєві почала функціонувати митниця 1-го класу. У пореформений період другої половини ХІХ ст. це сприяло швидкому перетворенню Миколаєва із закритого військового порту на центр експортно-імпортної торгівлі, насамперед зерновими продуктами та залізною рудою, зростанню й розгалуженню міжнародних зв’язків міста. За таких умов виникла потреба у відкритті консульських установ іноземних держав у Миколаєві.
Миколаїв належав до Одеського консульського округу. Уряди іноземних країн представляли в місті переважно віце-консули й консульські агенти. А втім у Миколаєві функціонували й повноцінні консульські установи, як-от: консульство Османської імперії. Після призначення урядом іноземної держави, консули затверджувалися в званні указом імператора Російської імперії правлячому Сенату. До компетенції консулів належали: представництво інтересів і захист прав підданих іноземних держав, видання паспортів і віз, реєстрація актів громадянського стану, здійснення нотаріальних функцій і легалізація документів, контроль за дотриманням комерційних угод, сповіщення урядів власних країн про впровадження нових законів, зміну тарифів і цін, умов мореплавства та торгівлі в Причорноморському регіоні тощо. Консули, віце-консули й консульські агенти були акредитовані при Миколаївському військовому губернаторові (з 1900 р. – при Миколаївському градоначальникові).
З 60-х років ХІХ ст. до 1918 року в Миколаєві функціонували консульські установи Австро-Угорської імперії, Бельгії, Бразилії, Великобританії, Греції, Данії, Іспанії, Італії, Нідерландів, Німецької імперії, Норвегії, Османської імперії, Португалії, Сербії, Сполучених Штатів Америки, Румунії, Франції, Швеції. Першою в числі консульських установ відкрито представництво Королівства Бельгії (1869 р.), останньою – Сполучених Штатів Америки (1918 р.). У низці випадків уряди двох або кількох союзних держав надавали право особі сукупно представляти свої інтереси.
Більше 30 консулів, віце-консулів і консульських агентів працювали в Миколаєві. Подовгу живучи в місті, вони не лише захищали інтереси власних держав та їхніх підданих, а й сприяли розвиткові економіки, торгівлі, культури та освіти в краї, збагаченню духовного життя населення загалом, тим самим, залишивши яскравий слід в історії Миколаєва та Миколаївщини.
У складний період соціальних потрясінь 1917–1919 рр. кількість консульських установ у Миколаєві скоротилася до п’яти: станом на 1919 р. вони представляли 14 держав. Англійським, французьким, американським, бельгійським, шведським і нідерландським консульствами управляв І. Торн-Лісон; іспанським і турецьким – С. Я. Тепер; італійським – Р. І. Де-Кірико; грецьким, норвезьким і датським – І. П. Зігомала; бразильським – М. М. Ландау. В результаті захоплення влади в Україні більшовиками, Миколаїв знову перетворився на закрите місто: міжнародні контакти було розірвано, а діяльність консульських установ припинено.
В експозиції виставки представлено архівні документи, що висвітлюють призначення на посади консулів, віце-консулів і консульських агентів та їх діяльність у Миколаєві в період 1869–1917 рр., з фондів Державного архіву Миколаївської області, а саме: «Канцелярія Миколаївського військового губернатора» (ф. 230), «Канцелярія Миколаївського градоначальника» (ф. 229), «Миколаївська портова митниця» (ф. 266), «Миколаївська міська управа» (ф. 216), «Миколаївська міська поліція» (ф. 231).
З промовами на презентації виставки виступили: заступник голови Миколаївської облдержадміністрації - Гайдаржи Валентин Васильович,  народний депутат України – Кремінь Тарас Дмитрович, радник голови Миколаївської облдержадміністрації - Шульмейстр Володимир Юрійович, представник Посольства Бельгії в Україні, головний менеджер Anglo Belgian Corporation - Вінсент Пірот, голова Миколаївської обласної профспілки працівників державних установ, член колегії державного архіву Миколаївської області - Бугаєнко Таміла Іванівна, кандидат історичних наук, член колегії державного архіву Миколаївської області - Горбуров Євген Григорович, завідуючий кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор, член науково-методичної ради державного архіву Миколаївської області - Тригуб Олександр Петрович, завідуючий кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор, член науково-методичної ради державного архіву Миколаївської області - Котляр Юрій Вадимович, старший викладач кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, кандидат історичних наук - Вовчук Людмила Анатоліївна, власник кондитерської-студії “Pan-Chocolatier”, що співпрацює з бельгійськими виробниками шоколаду, - Данцев Микола Юрійович.
У промові Вінсента Пірота були висловлені вітання на адресу організаторів виставки від Посольства Бельгії в Україні. Вітальний лист на адресу держархіву Миколаївської області з приводу відкриття виставки надійшов від генерального консула Греції в Одесі Деспіни Кукулопулу, яка висловила впевненість, що представлені документи висвітлюють довготривалі зв’язки дружби та співпраці між Грецією та м. Миколаїв й побажала колективу держархіву успіхів в продовженні творчої роботи. Разом із цим, Деспіна Кукулопулу повідомила про зацікавленість консульства Греції в отриманні копій документів грецьких інтересів, що зберігаються у фондах держархіву.
В читальній залі держархіву Миколаївської області були представлені оригінали документів, що експонуються на виставці.
У відкритті виставки взяли участь краєзнавці, викладачі та студенти спеціальностей «міжнародні відносини та зовнішня політика», «класична історія» Чорноморського національного університету імені Петра Могили, громадськість міста.
Виставка «Іноземні консульства в Миколаєві (1869–1917 рр.)» експонуватиметься у холі держархіву Миколаївської області в корпусі на вул. Московська, 1 впродовж шести місяців, після чого буде переміщена до корпусу держархіву на вул. Театральна, 43 для постійного експонування.
Запрошуємо відвідати виставку!

 

Організатори виставки: Миколаївська обласна державна адміністрація, Державний архів Миколаївської області, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин.

У підготовці виставки взяли участь: співробітники держархіву Миколаївської області (д. і. н. Л. Левченко, М. Мельник, Н. Колесник, к. і. н. О. Серединський, О. Савінова, К. Ерфольг) та члени Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин (д. і. н. О. Тригуб, к. і. н. Л. Вовчук). Художнє оформлення виставки: ТОВ «ВЕСТА».

Метою виставки є привернення уваги громадськості та наукових кіл до історії міжнародних зв’язків Миколаївщини, місця та значущості регіону у світі.

З 1-го червня 1862 року миколаївський порт відкрито для заходу іноземних суден, згодом у Миколаєві почала функціонувати митниця 1-го класу. У пореформений період другої половини ХІХ ст. це сприяло швидкому перетворенню Миколаєва із закритого військового порту на центр експортно-імпортної торгівлі, насамперед зерновими продуктами та залізною рудою, зростанню й розгалуженню міжнародних звязків міста. За таких умов виникла потреба у відкритті консульських установ іноземних держав у Миколаєві.

Миколаїв належав до Одеського консульського округу. Уряди іноземних країн представляли в місті переважно віце-консули й консульські агенти. А втім у Миколаєві функціонували й повноцінні консульські установи, як-от: консульство Османської імперії. Після призначення урядом іноземної держави, консули затверджувалися в званні указом імператора Російської імперії правлячому Сенату. До компетенції консулів належали: представництво інтересів і захист прав підданих іноземних держав, видання паспортів і віз, реєстрація актів громадянського стану, здійснення нотаріальних функцій і легалізація документів, контроль за дотриманням комерційних угод, сповіщення урядів власних країн про впровадження нових законів, зміну тарифів і цін, умов мореплавства та торгівлі в Причорноморському регіоні тощо. Консули, віце-консули й консульські агенти були акредитовані при Миколаївському військовому губернаторові (з 1900 р. – при Миколаївському градоначальникові).

З 60-х років ХІХ ст. до 1918 року в Миколаєві функціонували консульські установи Австро-Угорської імперії, Бельгії, Бразилії, Великобританії, Греції, Данії, Іспанії, Італії, Нідерландів, Німецької імперії, Норвегії, Османської імперії, Португалії, Сербії, Сполучених Штатів Америки, Румунії, Франції, Швеції. Першою в числі консульських установ відкрито представництво Королівства Бельгії (1869 р.), останньою – Сполучених Штатів Америки (1918 р.). У низці випадків уряди двох або кількох союзних держав надавали право особі сукупно представляти свої інтереси.

Більше 30 консулів, віце-консулів і консульських агентів працювали в Миколаєві. Подовгу живучи в місті, вони не лише захищали інтереси власних держав та їхніх підданих, а й сприяли розвиткові економіки, торгівлі, культури та освіти в краї, збагаченню духовного життя населення загалом, тим самим, залишивши яскравий слід в історії Миколаєва та Миколаївщини.

У складний період соціальних потрясінь 1917–1919 рр. кількість консульських установ у Миколаєві скоротилася до п’яти: станом на 1919 р. вони представляли 14 держав. Англійським, французьким, американським, бельгійським, шведським і нідерландським консульствами управляв І. Торн-Лісон; іспанським і турецьким – С. Я. Тепер; італійським – Р. І. Де-Кірико; грецьким, норвезьким і датським – І. П. Зігомала; бразильським – М. М. Ландау. В результаті захоплення влади в Україні більшовиками, Миколаїв знову перетворився на закрите місто: міжнародні контакти було розірвано, а діяльність консульських установ припинено.

В експозиції виставки представлено архівні документи, що висвітлюють призначення на посади консулів, віце-консулів і консульських агентів та їх діяльність у Миколаєві в період 1869–1917 рр., з фондів Державного архіву Миколаївської області, а саме: «Канцелярія Миколаївського військового губернатора» (ф. 230), «Канцелярія Миколаївського градоначальника» (ф. 229), «Миколаївська портова митниця» (ф. 266), «Миколаївська міська управа» (ф. 216), «Миколаївська міська поліція» (ф. 231).

З промовами на презентації виставки виступили: заступник голови Миколаївської облдержадміністрації - Гайдаржи Валентин Васильович, народний депутат України – Кремінь Тарас Дмитрович, радник голови Миколаївської облдержадміністрації - Шульмейстр Володимир Юрійович, представник Посольства Бельгії в Україні, головний менеджер Anglo Belgian Corporation - Вінсент Пірот, голова Миколаївської обласної профспілки працівників державних установ, член колегії державного архіву Миколаївської області - Бугаєнко Таміла Іванівна, кандидат історичних наук, член колегії державного архіву Миколаївської області - Горбуров Євген Григорович, завідуючий кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор, член науково-методичної ради державного архіву Миколаївської області - Тригуб Олександр Петрович, завідуючий кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор, член науково-методичної ради державного архіву Миколаївської області - Котляр Юрій Вадимович, старший викладач кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, кандидат історичних наук - Вовчук Людмила Анатоліївна, власник кондитерської-студії “Pan-Chocolatier”, що співпрацює з бельгійськими виробниками шоколаду, - Данцев Микола Юрійович.

У промові Вінсента Пірота були висловлені вітання на адресу організаторів виставки від Посольства Бельгії в Україні. Вітальний лист на адресу держархіву Миколаївської області з приводу відкриття виставки надійшов від генерального консула Греції в Одесі Деспіни Кукулопулу, яка висловила впевненість, що представлені документи висвітлюють довготривалі зв’язки дружби та співпраці між Грецією та м. Миколаїв й побажала колективу держархіву успіхів в продовженні творчої роботи. Разом із цим, Деспіна Кукулопулу повідомила про зацікавленість консульства Греції в отриманні копій документів грецьких інтересів, що зберігаються у фондах держархіву.

В читальній залі держархіву Миколаївської області були представлені оригінали документів, що експонуються на виставці.

У відкритті виставки взяли участь краєзнавці, викладачі та студенти спеціальностей «міжнародні відносини та зовнішня політика», «класична історія» Чорноморського національного університету імені Петра Могили, громадськість міста.

Виставка «Іноземні консульства в Миколаєві (1869–1917 рр.)» експонуватиметься у холі держархіву Миколаївської області в корпусі на вул. Московська, 1 впродовж шести місяців, після чого буде переміщена до корпусу держархіву на вул. Театральна, 43 для постійного експонування.

Запрошуємо відвідати виставку!

 

Пошук