"Круглий стіл" за темою: "Участь українського народу у Другій світовій війні".

Print

6 травня 2015 року державним архівом Миколаївської області проведено «круглий стіл» за темою: «Участь українського народу у Другій світовій війні».

Сімдесят мирних років прожило людство після пам’ятного 8 травня     1945-го, з кожним роком стверджувалась і продовжує зростати велич Перемоги. Сьогодні, у святкові ювілейні дні, всі люди Землі, увесь світ вітають і вшановують переможців. Разом із цим ми схиляємо голову перед світлою і святою пам’яттю загиблих і віддаємо належне живим фронтовикам, які своїм життям і ратним подвигом завоювали світлий День Перемоги.

Полум'я Другої світової війни, складовою частиною якої була Велика Вітчизняна війна, палахкотіло шість років. У вир війни було втягнуто 61державу. Битви йшли на території 40 країн Європи, Азії та Африки, на неосяжних морських і океанських просторах. Армії воюючих сторін нараховували понад 110 мільйонів чоловік. Війна забрала більше 50 мільйонів людських життів.

Героїчна битва за Україну посідає особливе місце в історії Другої світової війни. Але ми не ділимо Перемогу на свою і чужу, проте завжди пам’ятатимемо, якою великою ціною вона нам далася.

Смерч війни двічі прокотився по нашій землі - в сумний час відступу та в період переможної ходи визволення. Понад 40 місяців (1225 днів і ночей) – від червня 1941-го до жовтня 1944-го тривала на території нашої країни ця страшна воєнна круговерть, яка розметала, понівечила і розтоптала мільйони людських доль.

Не оминула лиха доля й Миколаївську область. Миколаївці героїчно боролися з ворогом: мобілізовані та добровольці, чоловіки та жінки, робітники та колгоспники, атеїсти та віруючі, люди різного віку, професій, національностей. Більше 79 тисяч жителів області загинули на фронтах війни. Мужність та героїзм проявили наші земляки – партизани та підпільники, льотчики та артилеристи, сапери та танкісти, матроси та піхотинці, офіцери та генерали.

61 уроженець Миколаївської області був удостоєний високого звання – Героя Радянського Союзу. Доблесть і мужність біля 10,5 тисяч миколаївців відзначена орденами, біля 13 тисяч – медалями. Орденами і медалями нагороджені сотні партизан і підпільників Миколаївської області.

В період окупації на території області діяло 90 підпільних організацій і груп, 11 партизанських загонів, в яких брали участь понад чотири тисячі чоловік.

За мужність та героїзм у боротьбі з нацистськими загарбниками Указом Президії Верховної Ради СРСР присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно): Віктору Олександровичу Лягіну, активним учасникам молодіжної підпільної організації «Партизанська іскра» - Володимиру Степановичу Моргуненку, Парфентію Карповичу Гречаному, Дар’ї Григорівні Д’яченко. Олександр Павлович Кобер, Віктор Кирилович Хоменко посмертно нагороджені орденом Вітчизняної війни І ступеня. Всього 1091 партизан і підпільник Миколаївщини нагороджені орденами та медалями.

На засідання «круглого столу», присвяченого 70-річчю Перемоги у Другій світовій війні, державний архів Миколаївської області запросив викладачів та студентів навчально-наукового інституту історії, політології та права Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. У роботі «круглого столу» взяли участь: Левченко Л. Л. – директор державного архіву Миколаївської області, Лемішевська О.С. – голова молодіжної колегії при Миколаївській облдержадміністрації; д.і.н.;   Дмитрієв М. О. – радник голови Миколаївської облдержадміністрації; Аранович О. Й. – учасник бойових дій Другої світової війни;   Поротніков М. А. – голова Миколаївської обласної організації ветеранів України; Шитюк М. М. – директор навчально-наукового інституту історії, політології та права, д.і.н., професор;      Горбуров Є. Г. – доцент кафедри історії України навчально-наукового інституту історії, політології та права, к.і.н. «Маловідомі подвиги воїнів Червоної Армії, проявлені при визволенні  Миколаївської області у роки Другої світової війни»; Ніколаєв І. Є.завідувач кафедри історії України навчально-наукового інституту історії, політології та права, к.і.н. «Становище фольксдойче Півдня України в період румунсько-німецької окупації»; Погорєлов А. А.доцент кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних    історичних дисциплін, к.і.н. «Провал організації підпільно-партизанських груп у деяких районах Миколаївщини напередодні німецько-румунської окупації»; Нефьодов Д. В.старший викладач кафедри історіографії, джерелознавства та  спеціальних історичних дисциплін, к.і.н. «Рух опору в Південній Україні (1941-1944 рр.) в дослідженнях миколаївських  істориків»; Захарченко О.О. – старший викладач інституту  історії, політології та права; Мельник М. О.начальник відділу інформації та використання документів   держархіву Миколаївської області «Жіноча доля під час Другої світової війни за документами Державного архіву  Миколаївської області»; Серединський О. В.заступник начальника відділу інформації та використання  документів держархіву Миколаївської області «Окупаційний режим на Миколаївщині під час Другої світової війни за    документами Державного архіву Миколаївської області»; Шитюк М. М. – директор навчально-наукового інституту історії, політології та права, д.і.н., професор «Пам’ять священна».

 

 

Пошук