Семінар із викладання та вивчення історії Голокосту

Print

23 січня 2015 року Державний архів Миколаївської області спільно з Миколаївською обласною єврейською громадою провів навчально-методичний семінар із викладання та вивчення Голокосту «Історія Катастрофи єврейського народу».

На початку кожного року у всьому світі вшановується пам’ять 6 мільйонів євреїв, загиблих під час Голокосту в роки Другої світової війни. В результаті нацистського переслідування і цілеспрямованого масового знищення на території України загинуло 1,5 мільйони євреїв, у тому числі в Миколаївській області понад 200 тисяч. В окупованій Україні нацисти та їхні посібники з метою знищення євреїв створювали гетто та концтабори, спеціальні айнзацгрупи розстрілювали та спалювали жінок, дітей і людей похилого віку. На Миколаївщині наприкінці 1941 року – на початку 1942 року масові розстріли відбувалися у Доманівському районі, де кількість жертв перевищила 115 тисяч осіб. Тільки у Богданівці розстріляно близько 55 тисяч євреїв, примусово пригнаних нацистами з Одеської, Вінницької областей, Молдавії та Бессарабії. Розстріли євреїв нацисти здійснювали у Миколаївському, Врадіївському, Веселинівському та інших районах області, а також у самому місті Миколаєві було розстріляно понад 10 тисяч євреїв.

 

З 1948 року геноцид, одним із проявів якого став Голокост євреїв та циган, Організація Об’єднаних Націй визнала міжнародним злочином. Ознаки геноциду, тобто знищення людей на підставі національної приналежності, мають дії урядів різних країн стосовно окремих націй. Відтак найважливішим завданням, яке мають виконувати історики, архівісти, вчителі шкіл, викладачі ВУЗів, є роз’яснення реальних історичних подій геноцидів, у тому числі й Голокосту євреїв, та їх страшних наслідків, проведення навчально-виховної роботи.

 

З цією метою Державний архів Миколаївської області разом із Миколаївською обласною єврейською громадою до 70-річниці Голокосту організували ряд заходів, серед яких навчально-методичний семінар для викладачів шкіл міста Миколаєва.

На відкритті семінару виступили директор держархіву Миколаївської області, д.і.н. Лариса Левченко, голова Миколаївської обласної єврейської громади Михайло Гольденберг, директор Музею «Підпільно-партизанський рух у роки Великої Вітчизняної війни», заслужений працівник культури Людмила Ташлай, керівник Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, к.і.н. Сергій Макарчук, заступник директора Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації Ганна Каськова.

Спогадами про страшні часи Голокосту з учасниками семінару поділилися ветеран Великої Вітчизняної війни Мирон Якович Едельштейн та постраждалий від нацистських переслідувань Леонід Ілліч Каменський.

Під час семінару вченими з держархіву та миколаївських ВУЗів, які пройшли навчання в Міжнародній школі Голокосту «Яд Вашем» в Єрусалимі (Ізраїль),  прочитані лекції з історії єврейської общини Миколаєва у ХІХ – на початку ХХ ст. (к.і.н. Володимир Шукін), історії катастрофи європейського єврейства в роки Другої світової війни (к.і.н. Марина Козирєва), перебігу подій Голокосту на території Миколаївщини (к.і.н. Наталія Сугацька).

Учасникам семінару презентовано і передано для використання навчально-методичні матеріали, підготовлені Міжнародним центром Голокосту «Яд Вашем» (Єрусалим, Ізраїль) та підбірки документів та друкованих видань про Голокост на території України та Миколаївщині з фондів Державного архіву Миколаївської області.

На завершення семінару учасники ділилися своїми враженнями, переглянули документальні фільми про Голокост, їх ознайомлено з фондами науково-довідкової бібліотеки держархіву та виданнями держархіву з історії єврейства на теренах Миколаївщини (зав. бібліотекою Олена Реброва), історією та діяльністю держархіву Миколаївської області (к.і.н. Олександр Серединський).

Програма навчально-методичного семінару для вчителів шкіл міста Миколаєва «Історія Катастрофи єврейського народу (Голокост)»

 

Пошук