Print

25 липня 2014 року відбулося засідання Миколаївської обласної редакційної колегії науково-документальних та історико-меморіальних серій видань «Книга памяті України» та «Реабілітовані історією», на якому схвалено звіт про роботу Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності за 1-ше півріччя та план на 2-е півріччя 2014 року, а також розглянуто матеріали, подані до Тому 15 «Книга пам’яті України. Миколаївська область».

 

Засідання вела член редколегії, директор державного архіву Миколаївської області к.і.н. Левченко Л.Л.

 

Керівник центру к.і.н. Макарчук С.С. доповів, що у 1-му півріччі 2014 року відбулася презентація Тому 14 «Книга пам’яті України. Миколаївська область», який вже направлено до бібліотечних установ, шкіл та музеїв Миколаївської області; підготовлено до друку сьому книгу «Реабілітовані історією. Миколаївська область», до якої на основі архівних документів галузевого архіву УСБУ в Миколаївській області та державного архіву Миколаївської області включено понад 2000 прізвищ громадян – жителів Миколаївщини, які зазнали політичних репресій, а до розділу «Мовою архівних документів» – близько 60 документів та 100 фотодокументів із цих же архівів. У планах центру на 2-е півріччя: видання Тому 15 «Книга пам’яті України. Миколаївська область» та продовження роботи над Томом 16 цього ж видання; початок роботи над рукописом книги «Миколаївське підпілля проти Абверу: протистояння (до 70-ї річниці визволення України)»; підготовка телепередач «Справа №. Архіви спецслужб розповідають»; опрацювання матеріалів із історії підпільно-партизанського руху на Миколаївщині, а саме раніше недосліджених літерних справ «Абверштелле Півдня України», «Мельдкопф-ТАН», «Грейгово», «Шталаг-364», «СД», «Люфтбатальйон», «Зондеркоманда-Р», «Абвергрупи», «5-й розвідсектор» та інших.

Співробітник центру Грабович О.В. презентувала структуру та зміст Тому 15 «Книга пам’яті України. Миколаївська область».

Доцент кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського к.і.н. Погорєлов А.А. доповів про дослідження примусової праці остарбайтерів з України на пороховій фабриці Лібенау (округ Нінбург, земля Нижня Саксонія, ФРН) за часів Другої світової війни. Загалом на пороховій фабриці працювало понад 2 тисячі в’язнів з України, в основному з Хмельницької, Миколаївської та Сумської областей. Дослідницький проект реалізовується у співпраці з німецькою стороною. У березні 2013 р. відбувся міжнародний науковий семінар, у якому взяли участь Погорєлов А.А. та ще шестеро молодих дослідників з України, які відвідали кладовище Хестерберг у Лібенау та концтабір Берген-Бельзен, на кладовищі якого поховано 50 тис. військовополонених. Їхні прізвища сьогодні відновлюють німецькі школярі та вибивають їх на глиняних дощечках, у такий спосіб вшановуючи загиблих. У липні 2014 року заплановано відкриття музею на вшанування пам’яті остарбайтерів та військово-полонених із Лібенау, також готується до видання спеціальне число журналу «Українсько-німецька дружба», присвяченого дослідженням примусової праці українських остарбайтерів. У Миколаївській області вже вдалося встановити прізвища 16 колишніх в’язнів Лібенау та зібрати їхні спогади.

Директор державного архіву Миколаївської області к.і.н. Левченко Л.Л. здійснила детальний аналіз змісту запропонованого до публікації Тому 15 «Книга пам’яті України. Миколаївська область»; підкреслила важливість публікації спогадів військовополонених концтабору «Шталаг-364» (Темвод, м. Миколаїв); списків та біографічних відомостей про осіб, вивезених на примусові роботи до Німеччини. Разом з тим, Левченко Л.Л. повідомила, що обсяг робіт із опрацювання архівних документів ще значний: тільки у держархіві Миколаївської області у фонді Р-5859 зберігається 25638 так званих фільтраційних справ, крім того ще існує картотека на кілька тисяч осіб, які перебували на примусових роботах у Німеччині, а до Тому 15 включено близько 2 тисяч прізвищ, які починаються на літери «С» і «Т». Левченко Л.Л. запропонувала доповнити Том 15 спогадами та листами в’язнів Лібенау, виявленими у фондах державного архіву Миколаївської області, які приєднати до вже передбаченої до публікації статті директора музею Лібенау Мартіна Гузе «Факти, дослідження та просвітницька робота з історії примусової праці періоду нацизму на пороховому заводі Лібенау». Крім того, доповідачкою були висловлені критичні зауваження щодо окремих матеріалів тому та рекомендовано звернутися по допомогу до миколаївських учених-фахівців із історії Другої світової війни.

В обговоренні взяли участь перший заступник Миколаївського міського голови Андрієнко Ю.Г., депутат Миколаївської обласної ради Бугаєнко Т.І., депутат Миколаївської обласної ради Симоненко О.І., директор департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації Мельниченко В.В., начальник галузевого архіву УСБУ в Миколаївській області Мозулевська О.В., директор Миколаївського обласного краєзнавчого музею Михайлов В.А., начальник відділу закладів культури та охорони культурної спадщини Поддубна Л.О., в.о. директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації Соколик І.О., голова Миколаївської обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів та запасу Соловей Ю.Л., голова Миколаївської обласної організації Національної спілки журналістів України Стеценко М.С., голова Миколаївської обласної організації ветеранів України Шинкарьов М.А., голова Миколаївського обласного культурно-освітнього товариства «Меморіал» Зайцев Ю.О. та інші учасники засідання, які погодилися із внесеними пропозиціями, доповнили їх та схвалили до видання Том 15 «Книга пам’яті України. Миколаївська область».

 

Пошук