Сторінки історії Миколаївського обласного краєзнавчого музею (до 100-річчя з часу відкриття)

Print

Миколаївський обласний краєзнавчий музей – один із найстаріших музеїв України. У лютому 1912 р. до Миколаївської міської управи звернулися нащадки померлого у 1909 р.  Еммануїла Петровича Францева, власника унікальної природничої колекції. Згідно з його заповітом колекція дарувалася місту, для чого потрібно було виконати ряд вимог: надати відповідне приміщення та зберегти цілісність колекції. Миколаївською думою була організована спеціальна комісія зі створення музею, до якої увійшли гласні думи та відомі у місті громадські діячі. Ця комісія плідно працювала протягом усього 1913 р. Було прийнято рішення створити музей та надати йому приміщення на розі вулиць Малої Морської та Великої Морської. Миколаївці почали передавати комісії експонати для майбутнього музею.

У неділю 15 грудня 1913 р. у присутності міського голови Миколи Леонтовича, представників міської думи, чисельних гостей відбулося урочисте відкриття Миколаївського міського природничо-історичного музею. Першим директором музею став Сергій Гайдученко, юрист за фахом, гласний міської думи, член правління Миколаївського відділення товариства «Просвіта».

На початку 1920-х років музей став іменуватись історико-археологічним, а природнича колекція виділилася в окремий музей. З травня 1923 р. музей очолив Феодосій Камінський – археолог, знавець історії краю. З 1929 р. музей містився у будівлі на Радянській (колишній Соборній) площі, а з 1936 р. його було переведено у будівлю костьолу і прилеглий до нього будинок по вул. Декабристів, 32. Напередодні війни музей отримав назву «Миколаївський обласний історичний музей».

Після звільнення Миколаєва співробітники музею провели реекспозицію, реставрували експонати. 1 грудня 1950 р. відбулось об’єднання обласних музеїв – природничо-краєзнавчого та історичного – в єдиний  Миколаївський обласний краєзнавчий музей, яким він є і зараз.

Для діяльності музею 1960-1990-х років характерна активізація наукової роботи. Відкривалися нові музеї на підприємствах й у школах Миколаєва, у районних центрах та селах Миколаївщини. Співробітники обласного краєзнавчого музею надавали їм методичну та практичну допомогу. Розширився і сам обласний краєзнавчий музей за рахунок створення філій:  1972 р. було відкрито Очаківський військово-історичний музей ім. О.В.Суворова, 1975 р. – музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941-1944 рр», 1978 р. – Музей суднобудування і флоту (1981 р. групі творців музею було присвоєно Державну премію України ім. Т.Г.Шевченка). У 1980-х роках філіями обласного краєзнавчого музею стали Первомайський краєзнавчий музей та музей «Партизанська іскра» с. Кримка Первомайського району.

Сьогодні Миколаївський обласний краєзнавчий музей – потужне об’єднання. Щороку музей та його філії відвідують більше 150 тис. людей. Загальний музейний фонд складає близько 200 тис. одиниць збереження. Розташований музей в одній із будівель історико-архітектурного комплексу «Старофлотські казарми».

 

Пошук