До 210-річчя затвердження першого герба Миколаєва

Print

Марина Мельник,
начальник відділу інформації
та  використання документів
держархіву Миколаївської області

 

27 серпня (за ст. стилем) 1789 року губернатор Новоросійського краю, генерал-фельдмаршал, світлійший князь Григорій Олександрович Потьомкін підписав указ про найменування нової верфи на місці злиття річок Південний буг та Інгул „містом Миколаїв”. Найменоване на честь  переможного штурму Очаківської фортеці 6 грудня 1788 року, в день тезоіменитства Святого Миколая Мерлікійського, покровителя моряків, місто будувалось як „майбутнє грандіозне адміралтейство – гніздо нового російського Чорноморського флоту”.

Перший герб новоствореного міста був затверджений 7 жовтня 1803 року імператором Олександром І, його описання закріплено у «Повному зібранні законів Російської імперії». Герб являв собою трикольоровий щит, розділений від середини зверху до кутів знизу. Чорний трикутник у центрі означав родючість землі, благодатність краю для життя людей; у центрі трикутника, над срібною кадильницею, зображено рівносторонній золотий хрест, облямований променями. Зліва на блакитному полі, котрий символізує води рік, зображена архієрейська митра; зліва на жовтому полі, що означає безкрайні піски, розташовано архієрейський посох – символ мудрості та знань. Саме митра і посох – атрибути архієрейської влади – нагадують про покровителя міста Святого Миколая.

У другій половині ХІХ століття були вдосконалені правила герботворення гербів, у тому числі міських. Тому 16 березня 1883 року було затвердено новий герб Миколаєва, про історію та описання якого можна дізнатись, ознайомившись із статтею «До 130-річчя затвердження другого герба Миколаєва» у рубриці «Публікації на сайті».

 

 

Пошук